ΠΕΜΠΤΗ ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΕΠΙΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

19/01/2024: Την εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Κεραυνός, επικρατώντας της ΕΝΠ με 114-68, με τους Στυλιανού και Σπένσερ να είναι οι κορυφαίοι της βραδιάς. Συγκεκριμένα ο κύπριος διεθνής σημείωσε 24 πόντους, 6/8 τρίποντα, και 3 ασίστ, ενώ ο αμερικανός σημείωσε 22 πόντους, 6/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Ένωση ήταν η ομάδα που πήρε πρώτη προβάδισμα με το τρίποντο στου Henderson στο 2’, με τον Κεραυνός να γυρίζει το σκορ πετυχαίνοντας 7 σερί πόντους μέχρι το 4’ (7-3). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο ίδιο λεπτό σε 7-6, ενώ η ομάδα του Στροβόλου άνοιξε τη ψαλίδα στο +11 με το τρίποντο του Στυλιανού στο 8’ (22-11).

Στη δεύτερη περίοδο ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο επιθετικά, και το lay up του Μιχαήλ στο 13’ έκανε το 37-21. Στο επόμενο λεπτό οι «Βυσσινί» μείωσαν σε 37-26, ενώ το ημίχρονο έληξε σε 52-33.

Στο τρίτοι καλαθοσφαιριστές του Κακιούζη πέτυχαν 33 πόντους, με τον Στυλιανού να σκοράρει τους 10! Ο Κεραυνός είχε το «πάνω χέρι» στο παιχνίδι μέχρι τη λήξη, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνος με 114-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-16, 52-33, 85-52, 114-68

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μιχαήλ 10 (2), Στυλιανού 24 (6), Crockett 9 (1), Raynolds 7 (1), Taylor 10, Spencer 22 (6), Πασιαλής 14 (1), Χριστοδουλίδης, Κουμής 6, Σάββα 6 (1) Τίγκας 6 (1)

Ε. Ν. Παραλιμνίου (Hadi Elhajj): Abram 13 (3) (1), Cheeseman 15 (1), Χαραλάμπους 6, Αλεξάνδρου 7 (1), Robertson 5, Henderson 13 (3), Παπαγεωργίου 2, Παναγιώτου 5 (1), Ισαάκ 2, Χατζηκωνσταντής.