ΑΝΕΤΗ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΝΠ
03/03/2018

Την νίκη απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου πέτυχε ο Κεραυνός στην έδρα του, με σκορ 85-57, στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Οι «βυσσινί» ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, όμως ο Κεραυνός από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και έπειτα κυριάρχησε στο παρκέ και πήρε μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τέρελ Παρκς με 26 πόντους (11 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).)

Αρκετά καλά ξεκίνησε στην αναμέτρηση η Ένωση Νέων Παραλιμνίου που μέχρι το 3’ ήταν μπροστά στο σκορ με 7-3. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό ο Κεραυνός ισοφάρισε με τέσσερις πόντους του Πέπερ, με τον Παπαδόπουλο να απαντάει στην συνέχεια κάνοντας το 9-7 για τους «βυσσινί». Η Ένωση διατήρησε το προβάδισμα της και στην συνέχεια, όπου το σκορ ήταν στο 13-9 στο 6’, ενώ δύο λεπτά αργότερα στο 19-17. Μέχρι το φινάλε της περιόδου ο Κεραυνός πέτυχε τέσσερις πόντους με τους Ρος και Παρκς και πήρε προβάδισμα με 21-19.

Σαφώς βελτιωμένη ήταν η εικόνα του Κεραυνού στην Β’ περίοδο, όπου μέχρι το 13’ πέτυχε επτά πόντους (πέντε ο Παρκς, δύο ο Αμπουκάρ), φέρνοντας το σκορ στο 28-19. Η Ένωση κατάφερε στο επόμενο δίλεπτο να πετύχει πέντε ακόμα πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, μειώνοντας έτσι την διαφορά στους πέντε (29-24). Στο 16’ το σκορ ήταν στο 31-27 για τον Κεραυνό, με τους γηπεδούχους στην συνέχεια να πετυχαίνουν 16 σερί πόντους (έξι ο Μπάρκερ, από ένα τρίποντο οι Μιχαήλ-Θεοχαρίδης, από δύο πόντους οι Αμπουκάρ-Παρκς) φέρνοντας το σκορ στο 47-27. Με το τέλος του ημιχρόνου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 50-29.

Δυναμικά μπήκε και στην Γ’ περίοδο ο Κεραυνός που μέχρι το 25’ πέτυχε δέκα πόντους (πέντε ο Παρκς, τρίποντο ο Μπάρκερ, δύο ο Νεοφύτου) ενώ για την ΕΝΠ είχε πετύχει τρίποντο ο Μίαερς, με το σκορ να οδηγείται στο 60-32. Δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 64-37 ενώ το τέλος της περιόδου βρήκε τους «ερυθροκίτρινους» να προηγούνται με 64-42.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στα πρώτα στάδια του τέταρτου δεκάλεπτου, με το σκορ να οδηγείται στο 69-46, μέχρι το 33’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κεραυνός διατηρούσε το προβάδισμα του, με 75-51. Με το φινάλε του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με τελικό σκορ 85-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 50-29, 64-42, 85-57

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 3 (1), Μπάρκερ 11 (3), Αμπουκάρ 13 (1), Παρκς 26, Πέπερ 8 (1), Λοϊζίδης 5, Νεοφύτου 2, Θεοχαρίδης 9 (3), Μάρκου,Κορωνίδης, Ρος 8.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 5 (1), Ατγούντ 11, Χίκεϊ 22 (5), Μάιερς 12 (1), Εζεκίαχ 5, Γκεόργκιεβ, Ζάντης, Χαραλάμπους, Σολωμού 2, Πυρίλλης.