Ο Keravnos Strovolou Basketball έχασε στη Σλοβακία από την Λέβιτσε Patrioti Levice με 86-80 και πλέον χρειάζεται νίκη στο Costas Papaellinas Arena την ερχόμενη εβδομάδα επί της Μπαλκάν Βουλγαρίας για να ελπίζει.

Στο ημίχρονο η ομάδα μας προηγείτο στο σκορ με 37-36 (16-15 & 20-22) ωστόσο στο 4ο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν και το πιο παραγωγικό για τις δύο ομάδες (28-24) δεν κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα.

Η ήττα στη Σλοβακία με μείον 6 είναι στα συν για την ομάδα μας, καθώς σε περίπτωση ισοβαθμίας θα μετρήσει η διαφορά στον Στρόβολο όπου κερδίσαμε με +9 (77-68).

Καλύτερος για την ομάδα μας ήταν ο Μπερνς με 23 πόντους με 4 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 4 κλεψίματα. Ακολούθησε ο Κρουμπαλί με 16π & 9 ριμπάουντ, ο Νίκος Στυλιανού με 10π, ο Ρέμυ με 8π και ο νεαποκτηθείς Ζαχαρίας Τόμας #23 με 7π.

Το σκηνικό ξεκαθαρίζει αύριο καθώς εκκρεμεί ο αυριανός αγώνας της Βουλγάρικης ομάδας επί της Οπάβα στην Τσεχία για να ολοκληρωθεί η 5η αγωνιστική στο FIBA Europe Cup.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 36-37, 58-56, 86-80.

Λέβισε (Μιχάλ Μάτζιν): Μακόλουμ 13 (1), Τσάτμαν 12 (2), Κότασεκ, Κόβατς 3 (1), Μπογιανόφσκι 6, Μπαχάν 8 (2), Λαπόρνικ 23 (4), Φρίμαν 21.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μπερνς 23 (2), Πασιαλής 2, Μιχαήλ 2, Μαραγκός, Στυλιανού 10 (2), Τίγκας 6 (1), Άμπελ 8 (2), Τόμας 7 (1), Κρουμπάλι 16, Ρόμπινσον 6 (1).

EKTOΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΒΙΣΕ – Κυπριακή Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης (cbf.basketball)