ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΥΝΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ

17/04/2022: Ο Κεραυνός κέρδισε στην έδρα του, «Κώστας Παπαέλληνας», τον Απόλλωνα με 91-75 κι έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντεοντρέ Μπερνς (18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Κόλιν Μάλκολμ (21 πόντους, 2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Νικόλας Στυλιανού (18 πόντους, 4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Απόλλωνα να κλείνει την περίοδο αυτή μπροστά στο σκορ χάρις στο τρίποντο του Χόλτον στα τελευταία δευτερόλεπτα (22-23).

Η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε και τους πρώτους πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο με το τρίποντο του Φίνκε (22-26), για να ακολουθήσει σερί επτά πόντων για τον Κεραυνό που στο 11′ με τις τρεις βολές του Μπερνς πήρε κεφάλι στο σκορ (29-26). Η ομάδα του Στροβόλου στο 13′ με τη βολή του Τίγκα είχε προβάδισμα οκτώ πόντων (36-28), ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν στους έξι (45-39).

Ο Στυλιανού με τρίποντο στο 22′ ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους (55-41). Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου διατηρήθηκε η διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (72-60). Οι «ερυθροκίτρινοι» διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα κατά τέσσερις πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 91-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 45-39, 72-60, 91-75

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μπερνς 18, Μιχαήλ 8 (2), Στυλιανού 18 (4), Μάλκολμ 21 (2), Ντ’γκουάν 4, Γιαξή, Πασιαλής 2, Γονατάς, Μαραγκός 3, Τίγκας 14 (3), Ραζής 3 (1)

Απόλλων (Παναγιώτης Γιανναράς): Κινγκ 5, Μπόγκους 12, Ηλιάδης 2, Φίνκε 17 (2), Χόλτον 34 (7), Ελευθερίου 3, Τομπάζος, Λοϊζίδης 2