Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ

19/04/2023: Ένα βήμα πριν από την πρόκρισή του στην τελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League βρίσκεται ο Κεραυνός, ο οποίος κέρδισε με 97-74 τον Dynatron Απόλλων στη Β’ Τεχνική Σχολή Λεμεσού, όπου έγινε ο αγώνας λόγω τιμωρίας των «γαλάζιων» κι έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τρία τρίποντα. Το πρώτο ήρθε για λογαριασμό του Dynatron Απόλλων από τον Ηλιάδη (3-0), ενώ ήρθαν δυο για τον Κεραυνό από τους Στυλιανού και Thomas (3-6). Στο 6′ η ομάδα του Στροβόλου είχε προβάδισμα πέντε πόντων μετά το λέι απ του Τίγκα (11-16), με τους «γαλάζιους» να μπαίνουν μπροστά με το τρίποντο του Παντούρη (19-18) δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το τέλος του οποίου βρήκε μπροστά τον Κεραυνό με 19-23 αφού έκλεισε την περίοδο με σερί πέντε πόντων με τρίποντο του Thomas και δίποντο του Στυλιανού (19-23).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με βολή του Krubally (19-24) και στη συνέχεια υπήρξε σερί έξι πόντων για τους γηπεδούχους που μπήκαν μπροστά 25-24 με το τρίποντο του Ηλιάδη. Στο 17′ το τρίποντο του Mishula έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (36-40) στους «ερυθροκίτρινους», για να μπει μπροστά ο Απόλλωνας με 41-40 μετά από τρίποντο του Παντούρη στο 18′. Στο 19′ με βολή του Adway ήρθε η ισοφάριση 43-43, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με ένα καλάθι για κάθε ομάδα (Mitchell για τον Απόλλωνα, Τίγκας για τον Κεραυνό).

Η βολή του Waterman στα πρώτα δευτερόλεπτα του τρίτου δεκαλέπτου έδωσε προβάδισμα στο συγκρότημα της Λεμεσού 46-45, με τους φιλοξενούμενους να φτιάχνουν σερί 12 πόντων που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Burns στο 22′ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (46-57).

Η ψαλίδα του σκορ άνοιξε μέχρι τους 23 πόντους (56-79) με το καλάθι του Burns μισό λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου που έκλεισε με το τρίποντο του Ηλιάδη (59-79). Ο Κεραυνός σφράγισε το ροζ φύλλο στο τέταρτο δεκάλεπτο κατά το οποίο πέτυχε τρεις πόντους περισσότερους (18 έναντι 15) παίρνοντας τη νίκη με τελικό σκορ 97-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 45-45, 59-79, 74-97

Dynatron Απόλλων (Θωμάς Νίκου): Waterman 19 (1), Adway 20, Ηλιάδης 18 (4), Παντούρης 6 (2), Mitchell 7 (1), Αcquaah 4, Χατζηκώστας, Λοϊζίδης, Ιωαννίδης

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Βurns 16 (1), Στυλιανού 16 (4), Τίγκας 13 (1), Thomas 15 (3), Krubally 20 (1), Mishula 13 (3), Πασιαλής 2, Γονατάς, Μαραγκός, Μάρκου, Σάββα 2