ΠΕΡΑΣΕ ΝΙΚΗΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΜΕΣΟ Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ

11/10/2021: Το πρώτο του ροζ φύλλο για τη σεζόν 2021-22 πήρε ο Κεραυνός περνώντας νικηφόρα από την έδρα του Απόλλωνα με 80-71 για τη 2η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ντεοντρέ Μπερνς με 22 πόντους, τρία τρίποντα, τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Με καλάθια των Μόρισον και Ραζή ο Κεραυνός πήρε το προβάδισμα 4-0 μέχρι το 2′, ενώ στο 4′ η διαφορά ήταν στους οκτώ πόντους (1-9). Στο 7′ η βολή του Στυλιανού άνοιξε την ψαλίδα σε διψήφιο αριθμό (8-18). Στο 8′ ο Απόλλωνα με το δίποντο του Τσίατχαμ πλησίασε στους έξι (12-18), με τους «ερυθροκίτρινους» να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με βολή του Μαραγκού και λέι απ του Μάλκολμ για να φθάσει η διαφορά στους εννέα (12-21).

Στο 16′ το δίποντο του Μόρισαν ανέβασε τη διαφορά στους 18 πόντους (18-36), με το συγκρότημα της Λεμεσού μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να μειώνει στους 11 (32-42) με το τρίποντο του Ηλιάδη.

Ο Κεραυνός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με σερί έξι πόντων (πέντε από τον Μπερνς, ένα από τον Μάλκολμ) και ήταν μπροστά με 17 πόντους (31-48) στο 21′. Ο Απόλλωνας σμίκρυνε τις αποστάσεις και στο 25′ η βολή του Χόλτον έφερε το 44-52. Mισό λεπτό πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το τρίποντο του Στυλιανού έδωσε προβάδισμα 15 πόντων στον Κεραυνό (48-63), για να ολοκληρωθεί η περίοδος με τη βολή του Τσίατχαμ (49-63).

Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό μέχρι το 39’, με τον Απόλλων να πετυχαίνει στο τελευταίο λεπτό του αγώνα τρίποντο με τον Γεωργίου και δίποντο με τον Ελευθερίου για να γραφτεί το τελικό σκορ 80-71, με το οποίο ο Κεραυνός πανηγύρισε τη νίκη στη Λεμεσό.

🏀 ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 31-42, 49-63, 71-80

Απόλλων (Δημήτρης Κουκούρης): Κινγκ 5, Ελευθερίου 9, Ηλιάδης 13 (3), Χόλτον 12 (1), Τσίατχαμ 15 (1), Γεωργίου 5 (1), Τομπάζος, Λοϊζίδης, Εύζωνας 4, Μόσες 6

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μπερνς 22 (3), Στυλιανού 5 (1), Μάλκολμ 17, Μόρισον 18, Ραζής 7 (1), Πασιαλής, Μαραγκός 3, Τίγκας 8 (1)