Κοίταξε στα μάτια την «αρκούδα»!

Σαν ίσος προς ίσον, αντιμετώπισε ο Κεραυνός τη Ρωσική Σαράτοφ, στον πρώτο μεταξύ των δυο ομάδων αγώνα για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Basketball Champions league!

Όμως η Σαράτοφ πήρε τελικά τη νίκη με σκορ 72-83.

Ήταν το παιχνίδι (πρώτο επίσημο φετινό για τον Κεραυνό) που έγινε το βράδυ της Τρίτης στο “Κ. Παπαέλληνας”, στο οποίο για 35 λεπτά οι ερυθροκίτρινοι διεκδικούσαν τη νίκη, απέναντι σε μιαν μεγάλη ομάδα. Όμως οι πιο έτοιμοι Ρώσοι, είχαν και τις αντοχές, είχαν και τις επιπλέον επιλογές στα κρίσιμα τελικά στάδια και ενόψει του επαναληπτικού που θα γίνει την Πέμπτη στην έδρα τους, έχουν φυσικά τον πρώτο λόγο πρόκρισης στον επόμενο γύρο…

1η περίοδος

Εξαιρετική η παρουσία του Κεραυνού στην 1η περίοδο, διάστημα στο οποίο οι ερυθροκίτρινοι είχαν το προβάδισμα με 25-22! Ο Κεραυνός κατάφερε να δώσει ένα δικό του γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι, προκαλώντας αρκετά προβλήματα στη Ρωσική άμυνα. Την ίδια στιγμή όμως και οι Ρώσοι εύρισκαν λύσεις στο σκοράρισμα και έτσι το προβάδισμα εναλλασσόταν (μετά το αρχικό 6-13 για τη Σαράτοφ), μέχρι και τη λήξη της 1ης περιόδου, σημείο όπου η ομάδα μας είχε το προβάδισμα με 25-22.

2η περίοδος

Μετά το αρχικό 25-27 στη 2η περίοδο, ο Κεραυνός “απάντησε” με ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 για να προσπεράσει με 33-27! Γενικά, στο πρώτο 5λεπτο, η άμυνα των ερυθροκίτρινων, ήταν αισθητά βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο κομμάτι του αγώνα. Σταθερό το προβάδισμα των γηπεδούχων, στα χρονικά σημεία που ακολούθησαν με την τιμή του, να κυμαίνεται στο +6. Όμως ένα… τρίποντο ξέσπασμα των Ρώσων, τους απέφερε 0-8 σερί και έτσι στο 19`, το σκορ πήγε στο 39-42 από το 39-34. Με τη λήξη του ημιχρόνου η Σαράτοφ προηγήθηκε με 43-45.

3η περίοδος

Σε ένα πιο αργό τέμπο εξελίχθηκε η 3η περίοδος και αυτό καθώς οι δυο ομάδες, έδιναν βάρος στην ανασταλτική τους λειτουργία. Ωστόσο, ούτε ο Κεραυνός, ούτε και η Ρωσική ομάδα, δεν κατάφερναν να αποσπαστούν στο σκορ, άρα το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια κάτοχο. Πάντως ο Κεραυνός εξακολουθούσε να έχει μιαν πάρα πολύ καλή παρουσία, σε σημείο που να προκαλεί άγχος και λάθος επιλογές για τη Σαράτοφ. Ωστόσο οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 58-64 στο 29` όμως με σερί 5-0, ο Κεραυνός μείωσε στην ελάχιστη τιμή με τη λήξη της 3ης περιόδου! Σκορ 63-64.

4η περίοδος

Αγωνία στο κατακόρυφο ενόψει της τελευταίας περιόδου. Στο ξεκίνημα της, η Σαράτοφ πήρε προβάδισμα με +6 (63-69). Ο Κεραυνός εξακολουθούσε να παλεύει (άλλωστε, υπήρχε χρόνος) αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά από λίγο τα πράγματα δυσκόλευαν, όταν η Ρωσική ομάδα άνοιξε τη διαφορά στους 10, όταν στο 35`, προηγήθηκε με 66-76. Στο 37`, το σκορ πήγε στο 68-79. Κάπου εδώ ήταν που χάθηκε η υπόθεση νίκη για την ομάδα μας, που όμως άφησε πολύ καλές εντυπώσεις! Αυτό, όσο και αν η ουσία είναι ότι η Σαράτοφ πήρε τη νίκη με σκορ 72-83.

Σκορ ανά περίοδο: 25-22, 18-23, 20-19, 9-19.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 25-22,43-45, 63-64, 72-83.

Κεραυνός (Χ. Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 11 (1), Κιγκ 8, Νεοφύτου, Μπάσεϊ 17 (3), Θεοχαρίδης, Ντέιβις 3 (1), Μπάρκερ 12, Αμπουκάρ 19 (1), Παρκς 2.

Σαράτοφ (Α. Ματσόν): Ντάουνς 10 (1), Κιχνίκοφ 5 (1), Κλαρκ 8, Φρέιζερ 19 (4), Ρόμπινσον 8 (2), Κιμένκο 9, Ζιμπίροφ, Μόρις, Χάμερ 9 (1), Ζάμπελιν 9 (1), Σελεκέτο 6.