ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΦΗΒΩΝ Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ

12/04/2019

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18, όπου επικράτησε της ΕΘΑ με 54-51, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στην CBF Arena στον Άγιο Δομέτιο. Στις εξέδρες του σταδίου βρέθηκαν περισσότεροι από 500 φίλοι της καλαθόσφαιρας και των δύο ομάδων.

Η ομάδα του Στροβόλου ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 15-7 στην πρώτη περίοδο, ενώ αύξησε την διαφορά στο σκορ στους έντεκα πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (29-18).

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο γ’ δεκάλεπτο, όπου οι «ερυθροκίτρινοι» αύξησαν την διαφορά στο σκορ στους δεκαπέντε (45-30). Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο τα δεδομένα άλλαξαν, με την ΕΘΑ να παρουσιάζει μία πολύ βελτιωμένη εικόνα, καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά μέχρι και στους δύο πόντους, διεκδικώντας μέχρι τέλους την νίκη. Με το φινάλε του αγώνα ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμα του και έφυγε με την νίκη με 54-51.

Κορυφαίοι για τον Κεραυνό ήταν οι Παφίτης (15 πόντοι, 2 τρίποντα), Παπαδημητρίου (15 πόντοι, 1 τρίποντο) και Οικονομίδης (14 πόντοι, 3 τρίποντα). Από την ΕΘΑ διακρίθηκαν οι Ροδοσθένους (25 πόντοι, 1 τρίποντο) και Κ. Ορφανός (18 πόντοι, 1 τρίποντο).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-15, 18-29, 30-45, 51-54

ΕΘΑ (Δημήτρης Μακρής): Ηρακλειδής, Ροδοσθένους 25 (1), Γιάγκου, Θεοχάρους, Κ. Χριστοδούλου, Κ. Ορφανός 18 (1), Έλληνας 5 (1), Γ. Χριστοδούλου, Φ. Ορφανός 3, Καραγιάννης, Αριστοδήμου, Θεοχάρους.

Κεραυνός (Αλέξης Λεκισβίλη): Οικονομίδης 14 (3), Αδαμίδης, Παφίτης 15 (2), Κρέτσος, Αναστασίου 1, Γαβριήλ, Ταβιτιάν, Παπαδημητρίου 15 (1), Λιασίδης 1, Συννεφακόπουλος 2, Χαραλάμπους 3, Τραπεζανίδης 3 (1).