ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ 2021 Η ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ!

21/04/2021: Η Πετρολίνα ΑΕΚ έκανε δεύτερο “μπρέικ” και κέρδισε τον πέμπτο τελικό της ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνα» του Κεραυνού με 72-65 και στέφθηκε πρωταθλήτρια για τη σεζόν 2020-21.

Αυτό είναι το πέμπτο πρωτάθλημα στην ιστορία της ομάδα της Λάρνακας, η οποία «έσπασε» για δεύτερη φορά την έδρα του αντιπάλου της κι έφθασε στην κατάκτηση του τίτλου. Έτσι, η ΑΕΚ έκανε φέτος το νταμπλ, αφού θυμίζουμε ότι είχε κατακτήσει και το κύπελλο.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντέρεκ Ογκμπέιντε με 22 πόντους (17 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τη μεγαλύτερη διαφορά να καταγράφεται στο 3′ με το τρίποντο του Σνάιντερ να δίνει προβάδισμα πέντε πόντων στην ΑΕΚ (5-10). Οι δύο βολές του Γουίλιαμσον στο 9′ έφερε την ισοπαλία 20-20, που ήταν και το αποτέλεσμα για την πρώτη περίοδο.

Με τα ίδια δεδομένα κινήθηκε και το δεύτερο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι σε όλη τη διάρκεια της περιόδου. Στο 17′ ο Ρόρι με τρίποντο μπήκε μπροστά με τέσσερις πόντους (38-34), με την ΑΕΚ στο τελευταίο λεπτό να πετυχαίνει τρεις πόντους με τον Σνάιντερ και να ρίχνει τη διαφορά στον έναν πόντο (38-37).

Στο 23′ με το λέι απ του Γουίλιαμσον ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα έξι πόντων (45-39), με τους φιλοξενούμενος να πλησιάζουν και πάλι στον πόντο (45-44) στο 24′ με το τρίποντο του Μαντοβάνη. Στο 28′ το τρίποντο του Στυλιανού ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (55-47) για τους γηπεδούχους, ενώ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου ακολούθησε σερί επτά πόντων για την ΑΕΚ που με το τρίποντο του Γιανναρά μείωσε εκ νέου στον ένα (55-54).

Η ΑΕΚ μπήκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 33′ με το καλάθι του Ογκμπέιντε (58-60) και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της μέχρι το τέλος, με τις βολές του Παντελή στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού να κάνουν το τελικό 72-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 38-37, 55-54, 65-72.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Στυλιανού 6 (2), Ρόρι 7 (2), Ραζής 5 (1), Ροζέλ 17 (2), Γουίλιαμσον 15, Μιχαήλ 13 (1), Κινγκ, Θεοχαρίδης 2, Κορωνίδης

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Σνάιντερ 15 (2), Σιζόπουλος 14 (4), Ογκμπέιντε 22, Παντελή 13 (3), Μαντοβάνης 5 (1), Μανωλόπουλος, Ντέιβις, Γιανναράς 3 (1)

Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Βρείτε εδώ περισσότερες φωτογραφίες από τον αγώνα

Δηλώσεις Χ. Λειβαδιώτη: Κεραυνός – ΑΕΚ / 5ος Τελικός Play Off ΟΠΑΠ Basket League 2020-2021 – YouTube

Highlights: Κεραυνός – ΑΕΚ / 5ος Τελικός Play Off ΟΠΑΠ Basket League 2020-2021