ΒASKET LEAGUE: ΙΔΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΧΕΙΡΑΣ Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του ντέρμπι με τον Κεραυνό, επικρατώντας με 80-71 μετά από ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 19-16 ενώ στο ημίχρονο βρισκόταν μπορστά στο σκορ με 36-35.

Στην επανάληψη, με πρώτα βιολιά το νεοφερμένο Κρόκετ και άξιο συμπαραστάτη τον Τέϊλορ, έφερε στα μέτρα της τον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με + 9 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και όλα έδειχναν ότι η ομάδα ήταν ικανή να φύγει με το διπλό.

Δυστυχώς στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν ήταν αυτό που αναμέναμε αφού η ΑΕΚ με ένα επιμέρους σκορ (34-16) κατάφερε να προηγηθεί με 62-61 και να γυρίσει τον αγώνα πανηγυρίζοντας τη νίκη.

Η ομάδα μας έδειξε κάποια αντίδραση και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με 67-66 ωστόσο δεν είχε συνέχεια και μετά το 70-68 (38′ λεπτό) η πλάστιγγα έγυρε προς Λάρνακα!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 35-36, 46-55, 80-71
🏀Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 24 (3), Jones, Brown 24 (3), Σιζόπουλος 3 (1), Μαντοβάνης 2, Σιμιτζής 10 (2), Hunt 17 (2), Παντελή

🏀Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Στυλιανού 5 (1), Φ Τίγκας 9, Crockett 22 (1), Reynolds 12 (2), Taylor 15, Spencer 6 (2), Πασιαλής, Χριστοδουλίδης, Κουμής 2

🔜Ο Επόμενος αγώνας της ομάδας με την Ανόρθωση, την Κυριακή 10/12/2023 | 19:00, στο Κώστας Παπαέλληνας.