ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΥΝΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΩΜΗ

15/12/2023: Με το διπλό έφυγε ο Κεραυνός από την Έγκωμη, επικρατώντας της ΕΘΑ με 80-56, με MVP τον Πασιαλή που πέτυχε 17 πόντους, 2 τρίποντα και 1 ασίστ.

Ο Κεραυνός ήταν η ομάδα που πήρε πρώτη προβάδισμα, με τον Στυλιανού να ευστοχεί σε τρίποντο στο 1’ λεπτό (3-0). Η ΕΘΑ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Hightower στο 4’ (5-5), με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν εκ νέου προβάδισμα στο ίδιο λεπτό (7-5). Ο Hightower μείωσε στο -1 τη διαφορά στο 7’ ευστοχώντας σε βολή (11-10), όμως οι αντίπαλοι έπαιξαν πιο επιθετικά και ανέβασαν τη διαφορά στο +8 στο 9’ με το τρίποντο του Στυλιανού για το 18-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Στροβόλου συνέχισε το επιθετικό παιχνίδι πετυχαίνοντας 16 σερί πόντους μέχρι το 16’ (39-13), με το ημίχρονο να κλείνει στο 21-46. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά , με τον Κωνσταντίνου να κάνει το 48-23 στο 21’, όμως η διαφορά παρέμεινε μεγάλη με τον Στυλιανού να πετυχαίνει τρίποντο στο 30’ για το 67-32.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Κακιούζη συνέχισε να έχει το «πάνω χέρι» στο παιχνίδι, και δεν επέτρεψε στην ομάδα της Έγκωμης να την απειλήσει. Έτσι πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 80-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23, 21-46, 32-69, 56-80

ΕΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλλής): Χατζηκώστας 2,  Βατιλιώτης, Νεοφύτου 5 (1), Reed 4 (1), Stevenson 9, Clemons 7, Farisoglu, Κωνσταντίνου 8, Βλάχος, Hightower 18 (2), Oρφανός, Κυριακίδης 3 (1)

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Στυλιανού 9 (3), Μιχαήλ, 8, Γονατάς, Φ Τίγκας 9, Crockett 12, Reynolds 6, Taylor 10, Spencer 7 (1), Πασιαλής 17 (1), Χριστοδουλίδης, Κουμής 2, Σάββα 2, Σ. Τίγκας 7 (1)