ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΣΤΙΣ ΝΕΑΝΙΔΕΣ Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ

14/05/2022: Ο Κεραυνός αναδείχθηκε πρωταθλητής στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Κ18 κερδίζοντας με 62-51 τον Ζήνωνα στον τρίτο αγώνα της τελικής φάσης της διοργάνωσης και έκανε το 2-1 στη σειρά.

Η ομάδα του Στροβόλου πήρε τη νίκη με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, έχοντας διαφορά πέντε πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (10-16) και ενός πόντου στη δεύτερη περίοδο (26-27).

Οι «ερυθροκίτρινοι» μπήκαν μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά έξι πόντων (44-38), για να πάρουν στο τέλος το ροζ φύλλο με σκορ 62-51.

Ο Κεραυνός είχε επικρατήσει και στον πρώτο αγώνα των τελικών στην έδρα του με 60-50, ενώ ο Ζήνωνας ισοφάρισε κερδίζοντας 45-43 στον δεύτερο.

Στην πορεία τους προς τον τίτλο τα κορίτσια του Κεραυνού πήραν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο με 35 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 17 νίκες και 1 ήττα. Στα προημιτελικά απέκλεισαν με δύο νίκες τον Άτλαντα (57-35, 60-38). Στα ημιτελικά ηττήθηκε στην έναρξη της σειράς, εντός έδρας, με 58-57 από την Ανόρθωση, όμως έκανε την ανατροπή με δύο νίκες (58-41, 61-57) και πήρε την πρόκριση στους τελικούς.

Σημειώνεται ότι ο Κεραυνός, με την κατάκτηση του πρωταθλήματος, έκανε το νταμπλ αφού προηγουμένως στη χρονιά είχε κατακτήσει και το κύπελλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-16, 26-27, 44-38, 62-51