Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΤΟΝ ΑΧΙΛΛΕΑ

08/10/2022: Το πρώτο ροζ φύλλο στη χρονιά πήρε ο Κεραυνός, κερδίζοντας στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» τον Αχιλλέα Καϊμακλίου με 95-62, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της σεζόν 2022-23 στην ΟΠΑΠ Basket League.

Πέντε παίκτες από τους νικητές πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Πρόκειται για τους Αμπέλ (15), Πασιαλή (12), Ρόμπινσον (12), Κρουμπαλί (12) και Στυλιανού (10).

Ο Κεραυνός έκανε αρχή στο παιχνίδι με δίποντο και βολή του Μιχαήλ (3-0) με τον Αχιλλέα να απαντάει με καλάθια του Χριστούδια και Χένρι (3-4). Στο 2′ το λέι απ του Ρόμπινσον έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (6-4), που στο 5′ απέκτησαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (18-7) με το τρίποντο του Στυλιανού.

Η ομάδα του Καϊμακλίου πλησίασε στους έξι στο 8′ με τη βολή του Σίμονς (20-14), με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σερί έξι πόντων για τον Κεραυνό και το τρίποντο του Μάρκου στο τέλος έκανε το 26-14.

Το συγκρότημα του Στροβόλου ανέβασε κι άλλο τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με το λέι απ του Στυλιανού για να διαμορφωθεί το 48-27, ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθροκίτρινοι» κλείδωσαν την πρώτη τους νίκη. Στο τρίτο δεκάλεπτο άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στους 41 πόντους (77-36), με τον Αχιλλέα να μειώνει κατά έξι πόντους στην τέταρτη περίοδο (95-62).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 48-37, 77-36, 95-62

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μπερνς 9, Μιχαήλ 9 (1), Στυλιανού 10 (2), Κρουμπαλί 12, Ρόμπινσον 12 (2), Γιαξή 2, Πασιαλής 12 (2), Γονατάς, Μαραγκός 6, Μάρκου 8 (1), Αμπέλ 15 (1), Σάββα

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλής): Χένρι 11 (1), Άντερσον 12 (1), Χειμώνας, Χριστούδιας 4, Γκλάσπερ 24 (3), Σίμονς 6, Γεωργακούδης, Σαχπατζίδης, Ανθυμιάδης 5 (1), Τσοχαταρίδης