ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

07/01/2023: Συναρπαστικό παιχνίδι, έγινε αργά το απόγευμα του Σαββάτου, στο Παραλίμνι, ανάμεσα στην τοπική ομάδα της Ένωσης και στον Κεραυνό, από το οποίο νικητές, βγήκαν οι ερυθροκίτρινοι, με σκορ 62-57, στην αναμέτρηση για τη 13η αγωνιστική της πρώτης φάσης για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League.

Ήταν η 10η νίκη για τον Κεραυνό σε έντεκα αγώνες καθώς και η 10η ήττα για την Ένωση, σε δώδεκα αγώνες. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Krubally, που σημείωσε 18 πόντους (1/2 βολές, 4/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 17 ριμπάουντ).

Μετά από ένα δυνατό μπάσιμο (7-0) που έκανε στο παιχνίδι η Ένωση, στη συνέχεια ο Κεραυνός βρήκε ρυθμό, για να μειώσει σε 14-12. Όμως στα επόμενα χρονικά σημεία, η γηπεδούχος με ένα σερί 11-2, προηγήθηκε με διαφορά 11 πόντων (25-14), λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου, με το σκορ στο 10`, να πηγαίνει στο 25-17, πάντα για την ομάδα της Ένωσης.

Προβάδισμα 10 πόντων (29-19), απέκτησε η Ένωση στις αρχές της 2ης περιόδου και στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν εκ νέου να αντιδράσουν, όπως και στην 1η περίοδο. Σταδιακά, οι ερυθροκίτρινοι έριχναν την τιμή της διαφοράς, για να μειώσουν στον πόντο (35-34) στο 18` και στο 19`, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν (37-36). Με τη λήξη του ημιχρόνου, το σκορ ήταν 40-37 για τον Κεραυνό.

Με συνεχές προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους ξεκίνησε η 3η περίοδος, προβάδισμα που έφθασε στο +5 (46-41). Όμως στο 25`, η Ένωση μείωσε στον πόντο (46-45) και πλέον, το παιχνίδι αποκτούσε ένα συναρπαστικό ρυθμό. Λίγο μετά, η γηπεδούχος ισοφάρισε σε 47-47 και στο 30`, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 49-49.

Όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση θα είχε μια συναρπαστική συνέχεια και βέβαια, ένα εξ` ίσου συναρπαστικό φινάλε. Στο 35`, το σκορ έγινε 55-53 για τον Κεραυνό. Στο 39`, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 58-55 και λίγο πριν το φινάλε, με 60-55. Η Ένωση συνέχισε την προσπάθεια, αλλά ο Κεραυνός κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη με 62-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 37-40, 49-49, 57-62.

ΕΝΠ (Χάτι Ελχάτζ): McKissik 12 (1), Cook 2, Σολωμού 6, Ugochukwu 22 (1), Κωνσταντίνου 6 (2), Χαραλάμπους, Kinard 5 (1), Πυρίλλης 4.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 9 (1), Στυλιανού 9 (1), Τίγκας, Thomas 7, Krubally 18 (3), Mishula 17 (4), Πασιαλής 2.