Το “El Classico” της γυναικείας καλαθόσφαιρας είχε γι ακόμα μια φορά, δραματικό φινάλε! ΑΕΛ και Κεραυνός έδωσαν ένα ακόμα πολύ όμορφο παιχνίδι, γεμάτο σασπένς που βρήκε νικήτρια την ομάδα του Στροβόλου με 70-62.

Για ακόμα ένα παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, είχαμε πολλές εναλλαγές στο σκορ, όμως αυτή τη φορά ο Κεραυνός κατόρθωσε να σηκώσει το τρόπαιο.

Ο αγώνας:

Πολύ καλά μπήκε η ΑΕΛ στο πρώτο δεκάλεπτο με την Pavicevic να δείχνει πως έχει δέσει καλά με την νέα της ομάδα. Η πρώην παίκτρια του Κεραυνού, συνεργαζόταν άψογα με την Όρλοβιτς και την Μενελάου με αποτέλεσμα η ομάδα της Λεμεσού να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-11, απέναντι σε έναν Κεραυνό που ψαχνόταν στο παρκέ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε μια εντελώς διαφορετική εικόνα. Ο Κεραυνός κυριάρχησε σε όλα, έκανε ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 23-7 και έδειχνε πολύ ανώτερος σε εκείνο το σημείο. Θεολόγου και Αθανασίου έκαναν ότι ήθελαν μέσα στη ρακέτα, ενώ η Ρουσάκη εκτελούσε από τη γραμμή του τριπόντου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Κεραυνό να είναι μπροστά με 34-27.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η ΑΕΛ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, όμως ο Κεραυνός έβρισκε τις λύσεις να μένει μπροστά στο σκορ. Όταν όμως πήρε μπροστά η Κάλια Παπαδοπούλου, η ομάδα του Στροβόλου μπλοκαρίστηκε και δεν κατάφερε να σκοράρει για σχεδόν τρία ολόκληρα λεπτά! Η ΑΕΛ έκλεισε τη διαφορά στους 4 πόντους…

Και συνέχισε στην τέταρτη περίοδο με τον ίδιο ρυθμό, μέχρι που πέρασε μπροστά στο σκορ! Η Λάρκου έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα της ΑΕΛ 8 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (54-53). Ο Κεραυνός ξύπνησε σε αυτό το σημείο και το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο. Ένα 5-0 του Κεραυνού 1:30 πριν το τέλος με τη Ρουσσάκη και την Πιτσιλλίδου έφερε την ομάδα του Στροβόλου σε θέση ισχύος. Η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο τέλος απέναντι στην καλή άμυνα του Κεραυνού με αποτέλεσμα η ομάδα του κου Στυλιανίδη να πανηγυρίσει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς!

MVP:

Ο τίτλος δόθηκε από την Ομοσπονδία στην Νικοδήμου, κυρίως για τα πολύ καθοριστικά τρίποντα που πέτυχε στο παιχνίδι και τους 14 συνολικά πόντους της. Εμείς όμως θα βάλουμε και την Αθανασίου στην εξίσωση, όχι τόσο για το double-double που πέτυχε με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά γιατί ήταν αυτή που ξεκόλλησε τον Κεραυνό βάζοντας “stop” στο 11-0 της ΑΕΛ!

Κλειδί του αγώνα:

Η πιο θετική παίκτρια του αγώνα, ήταν αδιαμφισβήτητα η Ρουσσάκη! Οι 11 πόντοι με 3/5 τρίποντα και 1/2 δίποντα, τα 4 ριμπάουντ (ένα εκ των οποίων επιθετικό), οι 3 ασίστ και το 1 κλέψιμο στα 28 λεπτά που αγωνίστηκε, έκαναν την παίκτρια του Κεραυνού να ξεχωρίσει ως η πιο ουσιαστική μέσα στο παρκέ.

Στάθηκε στο ύψος της:

Μακράν, η Κάλια Παπαδοπούλου. Όταν ο Κεραυνός πήρε μια διαφορά 7 πόντων, η παίκτρια-προπονήτρια της ΑΕΛ έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης. Με ηρωικές ενέργειες σε άμυνα και επίθεση, βοήθησε την ομάδα της να περάσει μπροστά στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Σταμάτησε στους 19 πόντους με 3/5 τρίποντα, 3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 34-27, 51-47, 70-62

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης): Sharpe 18 (3), Πιτσιλλίδου 5, Αθανασίου 10, Νικολάου, Νικοδήμου 14 (4), Ρουσσάκη 11 (3), Μερκούρη 1, Θεολόγου 11.

ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Παπαδούρη, Μενελάου 5 (1), Λάρκου 6, Παπαδοπούλου 19 (3), Pavicevic 15, Orlovic 11, Μαυρουδή, Αντωνίου, Αγαπίου 6.